SYBORD, Louis XVI-stil, 1800-tal.
Ovalt med intarsiadekor samt mässingsbeslag och lister, i sargen låda. Raka nedåt avsmalnande mässingsskodda ben. Längd 69, bredd 52, höjd 73 cm. Nyckel finns.
Fanerskador, fläckar, slitage, lösa lister.