STOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring 1800.
Rak ryggbricka , delvis genombruten, med egyptiserande dekor. Bladhölstrade ben.
Slitage, åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Sprickor. Mindre ostadiga. Renoverad med bland annat senare bemålning.