BYRÅ, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Målad. Beslag av mässing. Tre lådor. Raka avsmalnande ben. Bredd 111. Djup 52. Höjd 89 cm.
Slitage. Repor och märken. Senare målning och beslag. Senare lås i övre låda. Delvis senare skiva. Nyckel saknas.