LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, empire, 1800-talets första hälft.
Rund form med dekor av lagerblad och blommor. Räfflad pelare. Lösa ljusmanschetter. Höjd 26 cm.
Några mindre bucklor. Smärre slitage.