GOTTFRID KALLSTENIUS, Olja på duk, signerad och daterad -34.
Skärgårdslandskap med martall, solnedgång. 74 x 100,5 cm.
Inga anmärkningar.
Motivet är taget från det s. k. Månberget i Källvik utanför Loftahammar i Tjust skärgård, där Kallstenius sedan 1902 hade sin sommarbostad och ateljé. Till vänster i horisonten syns Svalklintarna, en udde känd för sina klippor som vid solnedgången färgas röda.