Gustaviansk

(Sweden, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sweden, 1775-1810)

BYRÅ, gustaviansk, 1700-talets slut/ 1800-talets början.

Fanerad med bl at fruktträ och jakaranda. Skiva av grå kalksten. Intarsiadekor av vetekärvar samt rosettupphängd blomstergirland. Mässingsskodd. Längd 105, höjd 83 cm djup 48 cm. Nyckel finns.

Slitage. Nagg på hörnet av skivan. Renoverad och kompletterad, bl a delvis utbytta beslag och lås. Renoverad yta. Smärre fanerskador och lagningar.

Auction closed
25 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed