Gustaviansk

(Sweden, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sweden, 1775-1810)

SÄNG, gustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.

Sarg med skuren dekor av bladstav, fleuroner och överkragade ben. Krön med dekor av gripar, rosor, vetekärvar och rosett. Längd 202, bredd 97 höjd ca 145 cm.

Ej fullständigt genomgången. Slitage. Senare bemålad och omklädd. Omfattande pigmentbortfall. Träsprickor i krönet.

Provenance

Före detta överbefälhavaren Helge Jung.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed