SÄNG, gustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.
Sarg med skuren dekor av bladstav, fleuroner och överkragade ben. Krön med dekor av gripar, rosor, vetekärvar och rosett. Längd 202, bredd 97 höjd ca 145 cm.
Ej fullständigt genomgången. Slitage. Senare bemålad och omklädd. Omfattande pigmentbortfall. Träsprickor i krönet.
Före detta överbefälhavaren Helge Jung.