IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.
Fanérad i jakaranda. Rak form. Två dörrpar varav det ena med bakomliggande lådor samt hyllplan, det andra med bakomliggande hyllplan. Rundade ben i kromad metall. Intyg från Jordbruksverket medföljer. Längd 160 cm, djup 45 cm, höjd 71 cm.
Smärre slitage. Repor och märken. Utbytta ben. Möjligtvis utbytt bakstycke.