Gustavsberg

(Sweden, 1825-)
Gustavsberg
(Sweden, 1825-)

SERVISDELAR, 30 delar, flintgods, "Jul", Gustavsberg. 1900-talets andra hälft.

Ljusstake, ljusstake 3 armar, mjölkkanna, djup skål, skål med lock, ytterfoder, sockerskålar/nötskålar, 2 st, ovala serveringsskålar, 2 st, 9 djupa tallrikar, 4 flata tallrikar, 6 assietter, skinkfat.

Mindre glasyrskador och glasyrkrackelyrer med missfärgningar.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.