Gunnar Wennerberg

(Sweden, 1863-1914)
Gunnar Wennerberg
(Sweden, 1863-1914)

GUNNAR WENNERBERG, blombord, flintgods, Gustavsberg, 1900-talets början

Rund jardinière med reliefdekor av festonger och vädurshuvuden, uppburen av tre joniska kolonner på fotplatta. Höjd 86 cm, diameter 62 cm.

Sliatge, ställvis hårt. Skador, lagningar. Lösa delar. Sprickor.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.