Eleven books about swedish castles and mansions, first half of the 20th century.

Halvfranska band. "Södermanland, Nerike", "Skåne, Uppland", "Västergötland, Halland, Västmanland" samt "Småland, Östergötland" ur serien "Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", E Lundquists förlag, Stockholm, 1920-tal. "Uppland", "Småland, Blekinge, Östergötland", "Skåne" och "Södermanland" ur serien "Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", Nordisk Familjebokstryckeri, Stockholm, 1908-9. "Södermanland, Öland, Gästrikland, Värmland", "Uppland" samt "Östergötland, Skåne, Västmanland" ur serien "Svenska slott och herresäten", Victor Pettersons bokindustriaktiebolag, Stockholm, 1930-tal.

Wear. Not fully examined. Uneven bleaching. Stains.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.