Halvfranska band. "Södermanland, Nerike", "Skåne, Uppland", "Västergötland, Halland, Västmanland" samt "Småland, Östergötland" ur serien "Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", E Lundquists förlag, Stockholm, 1920-tal. "Uppland", "Småland, Blekinge, Östergötland", "Skåne" och "Södermanland" ur serien "Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", Nordisk Familjebokstryckeri, Stockholm, 1908-9. "Södermanland, Öland, Gästrikland, Värmland", "Uppland" samt "Östergötland, Skåne, Västmanland" ur serien "Svenska slott och herresäten", Victor Pettersons bokindustriaktiebolag, Stockholm, 1930-tal.
Wear. Not fully examined. Uneven bleaching. Stains.