107
339396

Einar Jolin

(Ruotsi, 1890-1976)
Lähtöhinta
700 000 - 800 000 SEK
61 400 - 70 100 EUR
63 800 - 72 900 USD
Vasarahinta
650 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Einar Jolin
(Ruotsi, 1890-1976)

Stockholm in winter

Signed Jolin and dated -15. Canvas 100 x 142 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Originally in Director Gösta Ehrnberg's collection, Simrishamn, subsequently by inheritance.

Kirjallisuus

Nils Palmgren,"Einar Jolin", 1947, reproduced full page in colour page 49.
"Konst i svenska hem", vol. II, listed page 288 (under the title "Utsikt från Söder, Stockholm") under collection 441: "Direktör och Fru Gösta och Greta Ehrnberg, Simrishamn".

Muut tiedot

På våren 1914 reste Einar Jolin hem från Paris för att deltaga i Baltiska utställningen i Malmö, en exposition med konstnärer från länderna kring Östersjön. I Paris hade han gått i lära hos Henri Matisse och utfört rader av modellstudier och skaffat sig en spontan och naturlig snabbhet i penselarbetet. Hans plan var att återvända till Paris efter sommaren, men någon återfärd blev det förstås inte eftersom 1:a världskriget bröt ut mitt i sommaren, den 28 juli. När nu vägen till Frankrike var stängd beslöt Einar Jolin sig för att stanna i Stockholm och lyckades få tag i en egen liten ateljé på Söders höjder, Fiskargatan 9, i det sk ”Skandalhuset” i närheten av Katarina Kyrka. Från sina fönster hade han en hänförande utsikt över staden, Strömmen och inloppet. I denna ateljé tillkom under åren 1914-15 några idag berömda och högt skattade Stockholmsvyer. Han styckade upp utsikten i ruta efter ruta, än mot Stadsgården, än mot Riddarholmen, bl a ”Strömmen mot Skeppsbron” 1914 (Stockholms Stadsmuseum), ”Utsikt över Riddarholmen” 1914 (Moderna Museet, inköpt av Nationalmuseum 1919) och ”Utsikt mot Kastellholmen” 1915 (Herman Gotthardts samling, idag Malmö Konstmuseum). Dessa tilltalande Stockholmsvyer kännetecknas av snabbt svepande penseldrag och kraftiga konturer som ramar in den blonda friska paletten. Mot stora plan med svalt rosa, tunt blått, elfenben, turkos och smaragd sätter han in detaljer som kontrast.

Stockholms exteriörer förblev hans eget Arkadien genom hela livet, oavsett om staden badar i vårsol eller vinterdis är skönheten orörd och betagande.

I den aktuella monumentala skildringen av ett vintrigt Stockholm får vi följa konstnärens blick över hustaken på Riddarholmen bort mot Gamla Stan och Kornhamnstorg, längst bort skymtar Klara kyrka. Det är isande kallt i Stockholm, hustaken är snötäckta och himlen är raffinerat rosa-blå. Gemensamt för den aktuella målningen och de Stockholmsmotiv från 1914-15 som idag är i museal ägo är Einar Jolins känsla för volym och kolorit. "Utsikt över Riddarholmen mot Gamla Stan" har varit i säljarens familj alltsedan den förvärvades på 1910-talet. Målningen förefaller aldrig ha varit utställd, möjligen skulle den kunna vara ett av de konstverk som Einar Jolin ställde ut på några samlingsutställningar som han deltog i 1915 i Lund 1915. Målningen har motivmässigt mycket gemensamt med "Utsikt från Riddarholmen" i Moderna Museets ägo, dock skiljer storleken avsevärt, det för försäljning aktuella konstverket är monumentalt.