406384

799. KRÖNINGSSOUVENIRER, Moskva , Maj 1896.

Duk med tryckt motiv samt brödkaka. Mått 49x57 cm resp 13,5x7,5 cm.

Slitage, duken med fläckar, brödet brutet i två delar.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Friherre Carl Ericson (1840-1928). Farmors morfar till nuvarande ägare.

Lähtöhinta
5 000 - 8 000 SEK/597 - 955 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
1 225 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Timaru Herald, 21 July 1896.

Lisätietoja

On the evening of 29 May, people who had heard rumours of coronation gifts from the tsar (the gifts which everybody was to receive were a bread roll, a piece of sausage, pretzels, gingerbread, and a cup) began to gather in anticipation.