1015322

105. LENA CRONQVIST, "Flicka med glaskolv".

Signerad Lena Cronqvist a tergo. Duk 117,5 x 152 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Lars Bohman Gallery, Stockholm. Inköpt av nuvarande ägare 2003.

Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK/17 361 - 19 841 EUR
Vasarahinta
195 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Alltsedan debuten 1965 på Galerie Pierre i Stockholm har Lena Cronqvist fascinerat och berört med sina starka skildringar av vad det innebär att vara människa. Hennes målningar lämnar ingen oberörd. Bilderna gnager och skaver och kanske beror det på att vi inte helt instinktivt vet hur vi skall förhålla oss till dem som gör att de fastnar och att vi bär dem med oss. I hennes verk ryms både tragik och komik och som få lyckas Lena Cronqvist balansera dessa motpoler på en knivsudd. Att kvinnan i målningen uppbär likheter med konstnären själv är inte heller märkligt, att använda sig själv som modell är enkelt eftersom modellen alltid finns tillgänglig. Det är ur den egna erfarenheten och det privata som Lena Cronqvist har sin outsinliga källa till inspiration. Hon har som konstnär målat sig igenom livets bergochdalbana och har genom de egna upplevelserna kommit åt något djupt mänskligt. Vi möter våra egna drömmar och farhågor i hennes verk, vi möter minnen, förhoppningar och rädslor. Men framförallt möter vi lusten till livet.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Louise Wrede

Tukholma

Louise Wrede
Specialist Contemporary Art

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili