1033665

81. YLVA OGLAND, "Venus at Her Mirror".

Signerad Ylva Ogland och daterad 2007 a tergo. Duk 127 x 89 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Amy Smith-Steward, New York. Inköpt av nuvarande ägare 2007.

Lähtöhinta
150 000 - 200 000 SEK/14 881 - 19 841 EUR
Vasarahinta
140 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Smith Stewart, New York, "Venus at Her Mirror", 6 september - 30 september 2007. Nationalmuseum, Stockholm, "Lura ögat. Fem seklers bländverk", 25 september 2008 - 11 januari 2009. MAP, Stockholm, "Venus at Her Mirror", 2009.

Kirjallisuus

Nationalmuseum, Karin Sidén (red), "Lura ögat. Fem seklers bländverk", 2008, utställningskatalog, avbildad helsida sid. 19. Bonniers Konsthall och Silvana Editoriale, red. Sara Arrhenius mfl. "Ylva Ogland, She, an introduction", Stockholm, 2015, avbildad helsida sid 242.

Lisätietoja

Ylva Ogland är en av sin generations mest betydelsefulla samtida konstnärer. Ogland lever genom sitt måleri, i skapandet av konsten och praktiskt taget mitt i utställningen, i performancen. Konstnärskapet bygger på egna erfarenheter, personliga mytologier och det undermedvetna där konsthistorien hela tiden är närvarande. I sitt måleri bearbetar hon minnen, sig själv, och parallella världar där Oraklet och hennes spegeltvilling Snöfrid har framträdande roller. Måleriet är för Ogland hennes språk. Ylva Ogland och Snöfrid är ett. Därav konstnärens nya namn Ylva Snöfrid.

”Venus at Her Mirror” innehåller många av de komponenter som konstnärskapet bygger på idag och är en av Oglands tidiga och viktigare målningar. Avbildat är barnkammarskåpet som är designat och byggt av hennes pappa, ett fotografi av Ylva Ogland taget av hennes pappa. Brinnande ljus, vallmoblomman, frökapslar med opiumsav och kanyler. Likväl kaninen och den runda badrumsspegeln. Sakligt och osentimentalt tar hon sig an ämnen som hon kommit i kontakt med under sin uppväxt på väg in i vuxenlivet.

Ylva Snöfrid deltar i en grupputställning på Färgfabriken, Stockholm, "Children of the Children of the Revolution", 14 april - 19 augusti 2018.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Louise Wrede

Tukholma

Louise Wrede
Specialist Contemporary Art

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili