1043396

239. SVENSK FORMGIVARE, fåtöljer ett par, sannolikt 1950-tal.

Stoppade, grön klädsel i sammetsplysch, räfflade fötter av lövträ.

Smärre slitage.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK/1 414 - 1 885 EUR
Vasarahinta
26 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Modellen visades på Önskehems utställning 1952, illustrerad i katalogen. Återförsäljare var Levy Carlssons Möbelaffär.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Eva Seeman

Tukholma

Eva Seeman
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili