SPEGEL SAMT KONSOLBORD, empirestil, 1800-tal.

Mahogny, spegelglas flankerat av kolonner med mässingsbas och kapitäl. Kröndekor av musicerande gudinnor i lunettformat fält. H 171. Konsolbord med rektangulär skiva uppburen av kolonnformade ben med mässingsbaser och kapitäl på fotplatta. Låda i sargen. L 84, b 43, h 77.

Slitage, repor, fanèrskador. Bakstycke saknas, ett spegelglas saknas. Delarna ej ursprungligen sammanhörande. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
2 000 SEK