SJÖMANSKISTA, 1900-talets början.

Rektangulär form. Flätade bärhandtag. L 110, B 55, H 53.

Slitage. Sprickor. Smärre skada.

Alkuperä - Provenienssi

Har tillhört sjökapten(sedermera redaren) Alexander Pedersen, Göteborg. Ägare av de två sista fyrmast barkskeppen CB Pedersen och Beatrice, som seglade i svenska handelsflottan.

Lähtöhinta
700 SEK