Mathias Petter Kraft, a lute, Stockholm, 1778.

Marked with the makers label ". Length 101 cm.

Wear. Minor damage and marks. Later strings.

Alkuperä - Provenienssi

Upptagen som Nr 264, "Några svenska Lut och Fiolmakare under 1700-talet. Hedvig Boivies förteckning.
Ägare Generalkonsul J Jahnsson, Stockholm

Lähtöhinta
8 000 SEK
Ota yhteyttä
Simon Lundberg
Tukholma
Simon Lundberg
Arvioija
+46 (0) 739 16 36 13

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13

Asiakaspalvelu