KONSOLBORD, gustavianskt, 1700/1800-tal.

Spår av förgyllning, bronsering och blålackering. Rektangulär skiva av carraramarmor. Sargen med dekor av pärlstav och vinranka. Raka överkragade ben. L 80, b 47, h 80.

Renoverat och kompletterat: marmorskivan senare, benavsluten utbytta. Färg- och förgyllningsbortfall, slitage.

Lähtöhinta
12 000 SEK