SPEGELBYRÅ, nyrenässans, 1800-talets andra hälft.

Fanerad i valnöt samt valnötsrot. Beslag samt ljusarmar i gulmetall. Underdel med fyra lådvarv. Översta lådan med skuren dekor i relief. Uppsats med balustradförsedda förvaringshurtsar. Central spegel med uppsvängt krön, flankerande kolonetter. L 112, b 57, h 220.

Glas skadat. Mindre sprickor. Stötskador samt slitage. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
2 000 SEK