LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal. H ca 100.

9-armad med mässingsstomme. Korgbotten, krönande plym. Ljusarmar i form av liggande femmor. Diam max inkl ljusarmar 68.

Obet. slitage, elektrifierad, prisma saknas i plymen.

Lähtöhinta
6 000 SEK