Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

PARTI PORSLIN, 9 delar, Kina, 1700/1800-tal.

Dekor i underglasyrblått.
Kopp, h 5 cm, diam 8 cm.
Kopp med fat, h 6 cm, diam 12 cm.
Kanna, H 20 cm.
5 tallrikar, diam 22- 23 cm.

Tillverkningsdefekter, 3 med sprickor, 2 med smärre fotringsnagg, kanna med flisa i fotringen. Tallrikarna med kantnagg.

Lähtöhinta
1 500 SEK