Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

MATTA. Rölakan. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). 292x184.

"Falurutan grön Folksam". Komponerad 1952.

Något slitage, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor och fransar, många saknas.

Kirjallisuus

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 68; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 153.

Muut tiedot

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.

Lähtöhinta
6 000 SEK