KISTA, ek, barockstil, 1800-tal.

Rektangulär form med kulfötter. Välvt lock. Dekorerad med riklig intarsia, bl.a. med datering 1815. L 136, b 67, h 86 Nyckel finns.

Kraftigt slitage och bortfall av intarsia. Trasiga och slitna fötter. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Skattmansö herrgård.

Lähtöhinta
2 000 SEK