GOLVUR, allmoge, 1700/1800-tal.

Brun och grönmålat. Rak modell. Senare kurbitsdekor. En visare. Urtavlan märkt "Sic Volvitur AEtas 1748". Lod. Pendel. Påse med trädelar medföljer. L 45, B 28, H 213.

Slitage. Senare bemålning. Färgbortfall. Löst glas. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Alkuperä - Provenienssi

Skattmansö herrgård.

Lähtöhinta
2 500 SEK