LJUSKRONA, majolika och metall, nyrokoko, 1800-talets slut, H ca 80.

9 ljusarmar. Bronserad metall. Genombruten dekor. Skulptural dekor med ryttare och änglar. Glaskupa. Majolika med blomsterdekor.

Slitage. Enstaka nagg. Ombyggd till el. Original fotogenfäste med senare glas medföljer. Motvikt medföljer samt flertalet stavprismor i original.

Lähtöhinta
2 500 SEK