PARTI PORSLIN, 5 delar, Kina, 1800/1900-tal.

Två fat, oktagonal form, dekor av människor i Kinesisk trädgård, runt brättet blomster. Diam 37. Skål, rak, ovid form, mandarin porslin. Diam 18. Skålfat, två snarlika. Konturerad kant, dekor av blommor och figurer. Diam 15.

Glasyrmistor samt slitage.

Lähtöhinta
900 SEK