SKÅP, 1700-talets andra hälft.

Ek. Nedre delen med skrivinredning. Lådor med rotfanér. Tre lådor. Mässingsbeslag. Nyckel finns. Övre delen med luckor, rakt krön. Invändigt två hyllor samt 3 lådor med rotfanér. Stålbeslag. L 118, b 52, h 102 resp. l 125, b 32, h 100. Nyckel finns.

Nedre delen senare. Kompletterat. Slitage på övre och undre delen.

Lähtöhinta
6 000 SEK