SKÄNK, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft.

Vitmålad och delvis bronserad. Två lådor samt dörrpar. Bronserad pastellagedekor av maskaroner och palmetter. Skiva med tråg. L 116, B 48, H 121. Nyckel finns.

Skiva med större spricka. Sidor med sprickor. Repor. Slitage. Senare bemålning. Troligtvis senare tråg. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
8 000 SEK