GRÄDDKANNA samt LOCKPOKAL, silver, Fredrik Oskar Ahlström, Södertälje 1856 resp Ryssland 1854. Totalvikt ca 220 gram.

Svängd form, gräddkannan med uppsvängd pip och handtag, lockpokal invändigt förgylld och med lockknopp. H 12-14.

Slitage, smärre bucklor, kannan med grverade initialer.

Lähtöhinta
1 500 SEK