FLASKSCHATULL, möjligen ett vandringspris, 1800-talets andra hälft.

Fanér med silverinläggningar av stiliserade rankor och girlander. Inskription på mässingsplakett med namn ur tysk högadel såsom Graf Bismarck, Graf Hardenberg, von Arnim. Fällbart lock och fram- resp sidostycken. Inredning med mässingsställ och plats för 4 flaskor och 16 glas. 32 x 25, h 25. H 71 med benställning. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, smärre fanérskador, en lös mässingslist medföljer. Sekundär benställning. Flaskor och glas saknas. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 000 SEK