Oval med rikt stiliserad dekor. Ingraverad bild över hus på Stortorget i Malmö, bla inrymmande Hotell Anglais. Stmpl S&K. 516 gr. L 44.
Monograminskription och datering 19 4/11 44. Normalt slitage. Ytliga repor.
Arkitekt Oscar Emil Hägg ritade huset med address Stortorget 15. Det uppfördes 1914 till den Baltiska utställningen som hölls den 15 maj-4 oktober. Under många år drevs hotellverksamheten av Frälsningsarmén.