23277
BRICKA, silver, Malmö, 1938.
Bricka, silver, malmö, 1938.
Bricka, silver, malmö, 1938.
Bricka, silver, malmö, 1938.
Bricka, silver, malmö, 1938.
Bricka, silver, malmö, 1938.
Bricka, silver, malmö, 1938.

Oval med rikt stiliserad dekor. Ingraverad bild över hus på Stortorget i Malmö, bla inrymmande Hotell Anglais. Stmpl S&K. 516 gr. L 44.

Monograminskription och datering 19 4/11 44. Normalt slitage. Ytliga repor.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Sijainti:
Lisätietoja

Arkitekt Oscar Emil Hägg ritade huset med address Stortorget 15. Det uppfördes 1914 till den Baltiska utställningen som hölls den 15 maj-4 oktober. Under många år drevs hotellverksamheten av Frälsningsarmén.

Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Huutokaupan voittamisen jälkeen tilaat kuljetuksen Omat Sivut –osiosta.

Milloin esineeni toimitetaan?

Lähtöhinta
2 000 SEK