KARMSTOL, "Solfjädern", Sonna Rosén för Nässjö Stolfabrik, modellen formgiven 1948.

Stomme av björk med ryggbåge i bok.

Bär spår av bemålning, sitsen saknar klädsel samt är lös. Slitage, skav samt repor.

Lähtöhinta
1 500 SEK