Lavakamé med motiv av antikiserande kvinna, förgyllt silver, 1868. H 6. 14 k guld med grönt glas, 11 g. H 4,5. Knappar och brosch i metall med mikromosiak. H 2-3,5.
Slitage. Mikromosaiken med omfattande bortfall.