TALLRIK, porslin, Qianlong, Kina, 1740-tal.

Dekor av tuppar i underglasyrblått. Diam 23.

Smärre glasyrdefekter.

Alkuperä - Provenienssi

Ostindiefararen "Götheborg".

Lähtöhinta
2 000 SEK