BREVPRESS. Porslin. Piero Fornasetti, Italien. 1950-tal.

I form av bok i vitt porslin med förgylld kant, dekor med musikinstrument och text efter ett tryck från 1776, "Il Mvsico Testore". H 10,5.

Smärre slitage, smuts. Baksidan med påklistrat papper (ursprungligen filtklädd baksida, filten saknas).

Lähtöhinta
1 500 SEK