Björkfanér med svärtade detaljer, rektangulär skiva med tre lådor, låsskyltar av pressat mässingsbleck, förgyllda draghandtag av mässing. Två hurtsar med dörrar och innanför liggande inredning av sammanlagt åtta lådor. L 148, b 86, h 79. Nyckel finns.
Slitage, repor, fläckar, smärre sprickor. Draghandtagen möjligen senare.