KAFFESERVISDELAR, 9 st samt KANNA, porslin, senempire, troligen Frankrike, 1840-tal.

Vitglaserade med handmålad dekor i guld. 8 kaffekoppar med 10 fat och tillhörande gräddkanna, alla med landskapsdekor. Mångkantig kanna med svängd pip och handtag, lockknopp i form av frukt, dekor av strödda blommor. H 7-21.

Slitage, nagg. Några delar med sprickor och krackelyrer. Gräddkannans handtag med äldre lagning.

Lähtöhinta
2 000 SEK