STOLAR, 6 st, gustavianska provinsarbeten, 1800-talets första del.

Björk. Rygg med spjälknippe. Pärlstavsdekor på ryggbricka och sarg. Hörnfleuroner med runda kannelerade ben. Stoppad sits.

Bruksslitage, skador, lagningar samt kompletteringar. Senare sits samt fläckar på klädsel. En stol med omfattande skador.

Lähtöhinta
4 000 SEK