KUNGLIG BOK, "Anecdotes du sejour du ROI DE SUEDE a Bender...", FE von Fabricius, Hamburg 1760.

Helfranskt originalband av skinn med Hedvig Elisabeth Charlottas av prinsesskrona krönta namnschiffer i förgylld pärmprägling.

Slitage, ej genomgången.

Alkuperä - Provenienssi

Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta (1759-1818) av Sverige och Norge som prinsessa och hertiginna av Södermanland.

Lähtöhinta
2 000 SEK