MINIATYRSKÅP, Meiji, Japan, 1800/1900-tal.

Rak form. Fanerat i olika träslag. Intrikat intarsia med inläggningar av romber, stjärnor, bikupemönster mm. 2 utsvängbara hyllor med jalusidörrar. 5 lådor. 2 fack med skjutdörrar. Lådknoppar av ben. L 22, b 12,5, h 33,5.

Lagning vid svängbar hylla. Jalusidörrarna kärvar. Liten skada vid basen.

Alkuperä - Provenienssi

Muut tiedot

A Japanese miniature intarsia cabinet, Meiji period.

Lähtöhinta
6 000 SEK