254245

DRYCKESHORN, sent 1800-tal.

DRYCKESHORN, sent 1800-tal.

Dryckeshorn med lock i mässing och kallförgylld metall. Uppburna av putti. Stående på en sockel uppburen av fyra lejontassar. Utsmyckning av örn och hjorthuvud. Genombruten dekor.
H 65.

Slitage. Metallen anlupen. Skador på lock, Börjar släppa i skarven.

Lähtöhinta
4 000 SEK