SNEDKLAFFSEKRETÄR, "Ulriksdal", brickmärkt resp brännmärkt Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal. Nr 2912R. Modellen från 1924

Mahognyfanér, räfflad dekor, snedklaff med innanför liggande inredning av tre lådor resp fack. Tre lådor med draghandtag av mässing. Korta lätt svängda ben. L 110, b 49-88, h 107. Nyckel finns.

Slitage, repor. De två nedre lådorna är låsta. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 000 SEK