MORIANER, ett par, Italien, sannolikt 1800-tal.

Föreställande gondoljärer. Skulpterat, förgyllt och polykromt bemålat trä med gipsgrundering. H 97.

Senare elektrifierade, senare kupor. Ej funktionstestade, klippt sladd. Skador, slitage, dekorbortfall, lagningar, sprickor.

Lähtöhinta
10 000 SEK