Avlånga med snedställda hörn, dekor i underglasyrblått av flodlandskap resp strödda blommor, l 33,5-46.
Slitage, repor, nagg, sprickor. Det största fatet med stor tillverkningsdefekt/spricka i kantbräm. Ett mindre fat med påmålade kantlagningar.