TESKEDAR, silver, 6 st, 1800-talets första hälft, 75 g.

Namnstämpel BT, möjligen Bengt Tellander verksam 1805-1844, eller Bengt Tornberg, verksam 1804-1834. Saknar stadstämpel samt årsstämpel. L 14.

Smärre slitage.

Lähtöhinta
1 200 SEK