TESERVIS, 6 delar, underhaltigt silver, rokokostil, 1900-talets första hälft. Totalvikt ca 2700 gram.

Svängd form med dekor av figurscener och rocailler. Korta svängda fötter. Oval bricka, l 46, tekanna, mjölkkanna, gräddsnipa, sockerskål med tillhörande sockertång. H 8-20.

Slitage, anlöpningar, mjölkkannans handtag löst och saknar benringar. En benring på tekakannan saknas.

Lähtöhinta
8 000 SEK