PRAKTSKÅP, Nordiska Kompaniet, 1920-tal.

Utfört av bildhuggare Ernst Sundbeck.
Benställning i björk. Skåpdel i ek med dörrspeglar i patinerad gips. Filtbeklädd utdragsskiva. L 102, b 40, h 132. Nyckel finns.

Slitage. Dörrspeglar med skador. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Ernst Sundbecks familj.

Lähtöhinta
5 000 SEK