SYBORD, sengustaviansk stil, 1800/1900-tal.

Fanér av mahogny samt gallerkant av mässing. Fyrsidigt avsmalnande ben. Sarg med låda. L 53, b 38, h 78.

Renoverat och kompletterat. Delvis äldre delar.

Alkuperä - Provenienssi

Forsby säteri. Skänkt som gåva av kronprinsessan Viktoria, sedemera drottning Viktoria av Sverige (1862-1930).

Lähtöhinta
4 000 SEK